چگونگی ثبت تابلو + چه اقداماتی برای ثبت تابلو لازم است؟

در رابطه با ثبت تابلوهایی که در سطح شهر وجود دارند باید گفت که همه تابلوهایی که در شهر وجود دارد، فارغ از اینکه در محدوده شهرداری است یا خیر احتیاج به مجوز ثبت تابلو دارند. اگر می خواهید برای تابلو مجوز بگیرید باید مراحلی را طی نمایید تا شرایط برای صدور محوز ثبت تابلو مهیا شود. در ادامه این مقاله در رابطه با چگونگی ثبت تابلو با شما صحبت خواهیم کرد.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟

چگونگی ثبت تابلو + چه اقداماتی برای ثبت تابلو لازم است؟​

برای اطلاعات بیشتر از نحوه دریافت خدمات تابلوسازی با ما تماس بگیرید.

چگونگی ثبت تابلو

همانطور که در بالا نیز گفتیم قصد داریم شما را با چگونگی ثبت تابلو آشنا کنیم. همه تابلوهایی که در سطح شهر می بینید باید برای نصب، مجوز تهیه کرده باشند. اگر شهرداری شاهد نصب تابلویی بدون مجوز شود قطعا خیلی زود اقدام به جمع آوری آن می کند. اما آیا انواع مختلف تابلو شامل این قانون می شوند؟ ابتدا شما را با انواع تابلو آشنا می کنیم و در ادامه با چگونگی ثبت تابلو نیز بحث خواهیم کرد.

چگونگی ثبت تابلو + چه اقداماتی برای ثبت تابلو لازم است؟​

معرفی انواع تابلوها

تابلوهای غیر نوری

یکی از انواع تابلو در صنعت تابلوسازی تابلوهای غیر نوری هستند. تابلوهای غیر نوری تابلوهایی هستند که فاقد لامپ و نورپردازی می باشند. در زمان نصب آنها باید نکات زیر را در نظر گرفت تا شرایط ثبت تابلو فراهم شود:

تابلوهای غیر نوری​

عدم نصب در مکان های خطرناک

تابلوهای تبلیغاتی غیر نوری نباید بر روی اماکنی مانند تیر چراغ برق و تجهیزات راهنمایی و رانندگی نصب شود. همچنین نصب آنها بر روی روشنایی های عمومی و مخابراتی نیز ممنوع است چرا که خطرات خاص خود را در بر خواهد داشت. فاصله تابلو از زمین باید بیشت از نمی متر باشد و در مکان هایی که دارای شیب می باشند نباید نصب تابلو را انجام داد در غیر این صورت مجوز ثبت تابلو صادر نخواهد شد.

نصب در مکان مناسب

مناسب ترین مکان برای نصب تابلوهایی تبلیغاتی غیر نوری دیوارهای یک پارچه می باشند. اما دیوار پارک های عمومی مستثنی هستند و هیچ تابلوی تبلیغاتی را نمی توان در این مکان ها نصب کرد. نصب تابلوها بر روی ساختمان های تجاری نیز منعی ندارد به شرطی که دیوار ساختمانی هیچ پنجره ای نداشته باشد و یا پنجره های آن کوچک باشد تا جلو دید افراد را نگیرد. نصب آنها بر روی بالکن ها و تراس ساختمان نیز ممنوعیت دارد. باید از لبه دیوار 25 تا 30 سانتیم تر فاصله داشته باشد.

تابلوهای نوری

می توان گفت که تابلوهای نوری قابلیت نصب بر روی ساختمانی های تجاری را دارا می باشند. حتی ساختمان هایی که دارای پنجره هستند نیز گزینه ای برای نصب محسوب می شوند. اما در این هنگام نیز قوانینی محدود کننده برای نصب وجود دارد. به طور مثال تابلو چلنیوم نباید از ابعاد دیوار بزرگتر باشد و یا قسمتی از نما را بپوشاند. تابلوهای نوری را نمی توان بر روی دیوارهای عادی مانند پارک ها نصب کرد. تمامی این موارد از موارد “چگونگی ثبت تابلو” محسوب می شود.

تابلوهای نوری

تابلوهای اعلانات

تابلوهای اعلانات برای اطلاع رسانی افراد مراجعه کننده بر روی ساختمان نصب می شود. مناسب ترین مکان برای نصب آنها در قسمت ورودی ساختمان است و هیچ کسب و کاری مانع از نصب این تابلوها نمی باشد.

مهم ترین شرایط نصب تابلو

از دیگر شرایط چگونگی ثبت تابلو می توان به این موارد اشاره کرد:

اگر می خواهید تابلو را در فاصله بیش از 10 متر از ساختمان نصب نمایید تابلو باید ابعادی کمتر از 1 متر داشته باشد

تابلو باید در دیوار مربوط به ساختمان و در همان محدوده نصب شود

تابلو تبلیغاتی نمی تواند بیش از یک دهم عرض کل خیابان پیشروی کند.

تابلو نباید در بالکن و تراس نصب شود. همچنین نصب تابلو در جلوی پنجره نیز ممنوعیت دارد

ارتفاع تابلو باید از یک پنجم همه ارتفاع ساختمان کمتر باشد.

ارتفاع تابلو نباید بیشتر از 3 متر و عرض 6 متر باشد.

تابلوهای تبلیغاتی باید دارای فونت درشت باشند تا مشتری با دیدین آن بتواند در کوتاه ترین زمان ممکن آن را بخواند.

چگونگی ثبت تابلو

چگونگی ثبت تابلو به این صورت است:

نامه درخواست مجوز تابلو – ثبت آدرس محل ثبت تابلو همراه مهر و امضای صاحب جواز کسب

دو عدد نسخه رنگی عکس و طرح تابلو تبلیغاتی همراه با مهر و امضای صاحب جواز کسب

معرفی نامه اتحادیه و یا جوازکسب

مجوز از طرف شرکت یا نمایندگی مربوطه در مورد واحد های صنفی که در تابلوی آنها نام و نشان تجاری شرکت های داخلی یا خارجی درج می شود.

چگونگی ثبت تابلو

مدارک لازم گرفتن مجوز تابلو تبلیغاتی برای اشخاص حقوقی

شرکت ها و اشخاص حقوقی نیز باید مدارک لازم را برای مجوز ثبت تابلو ارائه بدهند. این مدارک عبارتند از:

نامه درخواست محوز تابلو – ثبت آدرس تابلو همراه با مهر و امضای مدیر عامل شرکت

دو عدد نسخه رنگی عکس و طرح تابلو تبلیغاتی همراه با مهر و امضای مدیر عامل شرکت

آگهی تاسیس شرکت و آخرین تغییرات در روزنامه رسمی

دلایل جمع آوری تابلوها

خوب است که بدانید که نصب انواع تابلو مغازه و بیلبوردهای تبلیغاتی تحت شرایط نامناسب سبب جمع آوری تابلو از طرف شهرداری می شود. این شرایط عبارتند از:

در برخی از مناطق مشاهده شده که تابلوی تبلیغاتی مانند تابلو چلنیوم در مکانی نامناسب مانند اتصال به چراغ راهنمایی رانندگی و علائم ترافیکی و یا بر روی درخت نصب شده است. نصب کردن تابلو در این مکان ها می تواند سبب جلوگیری از دید مناسب اشخاص شود و در نتیجه پیامدهای ناگواری به همراه داشته باشد.

عدم رعایت نکات ایمنی از دیگر فاکتورهایی است که سبب جمع آوری تابلو از طرف شهرداری می شود. بعد از ثبت تابلو باید نکات ایمنی در خصوص نصب آن را نیز جدی بگیرید.

شهرداری در خصوص نصب تابلو دارای ضوابط 20 گانه است. این ضوابط در خصوص ابعاد و متریال با کیفیت است که رعایت نشوند قطعا از طرف شهرداری با برخورد مواجه خواهید شد. تابلو بعد از جمع آوری به انبار منتقل خواهد شد.