رول چلنیوم چه کاربردی در تابلوسازی دارد؟

باید گفت که رول چلنیوم یکی از اجزای اصلی در صنعت تابلوسازی به شما می رود چرا که امروزه اکثر تبلیغات بصری به استفاده از تابلو های تبلیغاتی انجام می شود. حروفی که بر روی این ابزار تبلیغاتی نصب می شود به وسیله رول چلنیوم ساخته می شود. در ادامه این مقاله قصد داریم تا در رابطه با رول چلنیوم و کاربرد آن در تابلوسازی صحبت کنیم.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟

رول چلنیوم چیست

برای اطلاعات بیشتر از نحوه دریافت خدمات تابلوسازی با ما تماس بگیرید.

رول چلنیوم

رول چلنیوم یکی از نشانه های پیشرفت تکنولوژی در صنعت تابلوسازی است. در سال های گذشته که به کاربردن تابلوهای تبلیغاتی خیلی رواج نداشته، اکثر تابلوها از بنر و اسکلت فلزی ساخته می شدند که یکی از عیب های آن ها این بود که در مدت زمان کوتاهی کیفیت خود را از دست می داد. هر روز می بینیم که تبلیغات درحال گسترش هستند، و هر کدام از آنها در جهتی برای بشر، تولید نیاز می کنند. تابلوهای تبلیغاتی بیرونی ترین جلوه یک کسب و کار می باشند که باید در انتخاب آنها خیلی دقیق و هوشمندانه عمل کرد. اکثر تابلوهای تبلیغاتی از رول چلنیوم برای ساخت حروف برجسته بهره می گیرد.

رول های چلنیوم نوارهای رنگی منعطفی می باشند که در سایز و ضخامت های مختلفی در بازار وجود دارند. عموما سایز این رول ها در عرض های 7 و 9 سانتی متر هستند. البته قابل به ذکر است که در ابعاد 11 سانتی متر نیز وجود دارد که در ساخت تابلوهای بزرگ از آنها استفاده می شود. ضخامتی که برای این رول ها در نظر گرفته می شود عموما بین 3 تا 5 سانتی متر است که با توجه به نیاز از ضخامت های مختلفی استفاده می شود. بهترین رول های چلنیوم در کشور اسپانیا تولید می شود. به طور کلی تاریخچه و پیشینه تابلوهای چلنیوم به کشور اسپانیا و به حدود 200 سال قبل برمی گردد. پس از آن با ورود این تابلوها به کشورهای دیگر مانند ژاپن، چین، ایتالیا نیز شاهد تحول و تغییر در آن و افزایش امکانات بیشتر در آن بودیم.

رول چلنیوم چه کاربردی دارد

همه چیز درباره رول چلنیوم

انواع تابلوهای چلنیوم

همچنان که اشاره کردیم تابلو چلنیوم از سال های خیلی دور در حال پشرفت بوده. در سال ها ابتدایی این تابلو در نمونه ها و مدل های خیلی ساده تولید می شد اما با پیشرفت تکنولوژی شاهد تغییر و تحولاتی در ساخت و تولید آن بودیم. امروزه انواع مختلفی از تابلوهایی با پایه چلنیوم مانند پانچ، الماسی، دوبل، فول کالر و غیره تولید می شود که از رول های چلنیوم برای ساخت حروف برجسته در آنها استفاده می شود. صنعت تابلوسازی یکی از صنایعی است که با هنر در آمیخته و برای تولید هر کدام از تابلوها می توان از خلاقیت خود استفاده کرد.

البته تابلوسازان ایرانی در این زمینه هنر خود را به نمایش گذاشته و با ترکیب حروف برجسته چلنیوم با متریالی از جمله چوب ترموود و کامپوزیت جلوه ای بی نظیر را خلق کرده اند. همچنین با کارگیری این متریال به عنوان زمینه تابلو نیز بر زیبایی آن افزوده است. عموما زمینه پی وی سی می تواند از ایده آل ترین متریال برای زیرسازی تابلوهای تبلیغاتی به شمار بیاید چرا که دوام  وماندگاری و زیبایی زیادی دارد.

انواع تابلو چلنیوم

مراحل استفاده از رول چلنیوم در ساخت تابلو

می توان گفت که طرح ابتدایی تابلو توسط گرافیست های ماهر و با تجربه در نرم افزارهایی مثل فتوشاپ پیاده سازی می شود. در طراحی تابلو باید المان های مختلف و مهمی را لحاظ کرد تا طرح نهایی دارای کیفیت و زیبایی بالایی باشد. مثالا استفاده از رنگ های متضاد مانند سیاه و زرد از جمله رنگ های خیلی جذاب در صنعت تبلیغات است. به رنگ های متضاد رنگ های کنتراست نیز گفته می شود چرا که به دلیل تضادی که ایجاد می کنند به سرعت توجه مخاطبان را به خود جلب می کنند.

بعد از پیاده سازی طرح در فتوشاپ اقدام به برش  بر روی رول های چلنیوم می کنیم. “رول چلنیوم” به دو روش برش داده می شود. بر این رول ها به وسیله دستگاه برش دستی و لیزری قابل انجام است. دستگاه های برش لیزری که آنها با عنوان دستگاه سی ان سی نیز شناخته می شود تحولی بزرگ در صنعت تابلوسازی محسوب می شوند. چرا که سرعت و کیفیت کار به بیشتر می کند. برش دستی نیز قابل انجام می باشد اما بدیهی است که سرعت و دقت دستگاه را ندارد و برای استفاده از این رو نیاز به یک فرد ماهر و استادکار است.

در برش رول های چلنیوم باید 2 سانتی متر اضافه تر لحاظ کنیم، چرا که لبه حروف چلنیوم درون یک دیگر قرار می گیرند و سپس لبه های اضافی توسط قیچی بریده می شوند. استفاده از چسب هایی مانند یک دو سه می تواند سبب استحکام بیشتر آنها شود. این نوع از چسب ها در ابتدا سبب محکم شدن حروف می شوند اما به دلیل اینکه در مقابل عوامل محیطی استحکام زیاد ندارند امکان دارد بعد از گذشت مدت زمانی شاهد وا رفتن آنها باشیم. اما بهتر است که از چسب کلروفوم استفاده کنید.

ویژگی های رول چلنیوم

میز کلونیوم از جمله پرکاربردترین و زیباترین تابلوهای تبلیغاتی در صنعت چلنیوم است. به روش های مختلفی طراحی و تولید شده اند.  ساختار چلنیوم ترکیبی از پلکسی گلاس و آلیاژ های آلومینیوم است که بر روی ورق های کامپوزیت یا پی وی سی تعبیه شده است. رول چلنیوم در سایز های 30 تا 50 متری در رنگ های مختلف موجود است که قیمت رول چلنیوم بسته به سایز آن متفاوت است. در این روش طراحی و ساخت تابلوهای تبلیغاتی با مقاومت بالا در مقابل شرایط محیطی را می توان در رنگ های مختلف اجرا کرد و به این ترتیب به یکی از محبوب ترین بیلبوردها تبدیل شده است.

حروف هایلایت چلنیوم ترکیبی از چندین حروف حرف زیبا با زوایا و اشکال مختلف است که کاملا منعطف بوده و همچنین می توان در قالب سفارشی قابل طراحی است. بعد از مرحله طراحی، حروف پلکسی توسط دستگاه لیزر بریده شده و سپس توسط کف لبه ها صاف می شوند، سپس حروف روی میز را محکم می کنیم و با استفاده از پایه فلزی لبه چلنیوم را با چسب مخصوص دور پلکسی می چرخانیم. در مرحله بعد طرح حروف را روی پی وی سی رسم می کنند و با وسیله ای به نام عمود برش می زنند و حروف آماده نصب روی بدنه یا زیر کار می شوند که عموما از ورق کامپوزیت یا پی وی سی می سازند سپس با استفاده از روشنایی اس ام دی و ال ای دی انجام می شود و سیم های اضافی به زیر کار منتقل می شوند.

ویژگی های رول چلنیوم​