تابلو پلکسی چیست و چه کاربردی دارد؟

ممکن است که این اسم را تا به حال نشنیده باشید، اما تابلو پلکسی از جمله تابلوهایی است که می توان از آن برای تبلیغات استفاده کرد. در پاسخ به سوال تابلو پلکسی چیست باید گفت که پلکسی گلاس در سال 1928 اختراع شد و در تاریخ 1933 به تولید انبوه رسید و با گذر زمان انواع متفاوتی از این تابلو در دنیا عرضه شد. در ابتدا از این ورق به صورت تابلوهای فاقد نور استفاده می کردند اما با ظهور علم و ورود نورپرداز نئون، این دو موضوع با هم ترکیب شد و ظاهر جذاب و همه پسند به این تابلو ها داد. تابلوهای پلکسی دارای تاریخچه غنی در صنعت تابلوسازی در ایرا است. امروزه این ورق ها با لامپ ام اس دی ترکیب شدهئ تحولی بزرگ در این صنعت ایجاد کرده است. اگر دوست دارید درباره تابلو پلکسی چیست بیشتر بدانید در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا شما را با تاریخچه این تابلو و مزیت ها و کاربردهای دیگر آن نیز آشنا کنیم.

برای اطلاعات بیشتر از نحوه دریافت خدمات تابلوسازی با ما تماس بگیرید.

تابلو پلکسی چیست

تابلو پلکسی چیست : تابلو پلکسی با استفاده از ورق های پلکسی به وجود می آید که در بازار امروزه دارای تنوع زیاد، اشکال مختلف و رنگ های متنوع هستند که در حوزه تابلوسازی برای ساخت تابلو پلکسی استفاده می شود. تابلو پلکسی از نوعی پلاستیک شفاف و بی رنگ ساخته می شود که نسبت به تابلو نئون از ایستادگی در مقابل پوسیدگی، دید رنگ و منعکس شدن به مراتب کارایی بهتری دارد.تابلوهای پلکسی دارای رنگ های متنوع و تنالیته هستند، در نتیجه در این تابلو از طرح و رنگ های زیاد مانند آبی، قرمز، سبز، صورتی ، آبی و دیگر رنگ های پرکاربرد استفاده می شود. تابلوهای پلکسی در ساخت متریال های مربوط به چیدمان داخلی مانند تابلو راهنما، تابلو لایت باکس و بسیاری موارد دیگر کاربرد دارد چرا که این ورق ها در یک نوع خلاصه نشده و در حوزه تبلیغات استفاده می شود. در ادامه بیشتر با موضوع تابلو پلکسی چیست آشنا خواهیم شد. پس همراه ما باشید.

تابلو پلکسی چیست

قیمت تابلو پلکسی گلاس

قیمت این تابلو هنگامی مشخص می شود که علاوه بر مفهوم تابلو پلکسی چیست به این موارد دقت نمایید:
این تابلو بسته به ضخامت، رنگ، کاربرد، طرح، کوچکی و بزرگی، حروف درج شده در تابلو و دیگر متریال هایی که مشتری درخواست بدهد آماده می شود، به همین دلیل این موضوع و فاکتورهای متفاوتی که در تابلو چلنیوم تاثیر می گذارد، نمی توان قیمت ثابت برای تابلو در نظر داشت. همچنین عوامل دیگر مانند ثبات نبودن شرایط اقتصادی و بالا و پایین شدن قیمت پلیمر جهانی در این مسئله موثر است و سبب می شود که این تابلو قیمت ثابتی نداشته باشد. به همین علت است که باید بدانید دقیقا تابلو پلکسی چیست و چه کاربرد هایی دارد.

انواع تابلو پلکسی

مدل های “تابلو پلکسی چیست” و انواع عبارتند از:
1. تابلو پلکسی بی آلایش
2. تابلو پلکسی کناره هندی
3. تابلو پلکسی دوبل
4. تابلو پلکسی الماسی
5. تابلو پلکسی ستاره ای
6. تابلو پلکسی کناره کنشکاف
7. تابلو پلکسی کریستالی

انواع تابلو پلکسی

روش ساخت تابلو پلکسی

بدیهی است که اگر بدانید تابلو پلکسی چیست و آنرا به صورت اصولی از تابلو ساز تحویل نگیرید ،  امکان خرابی در برابر شرایط جوی را دارد. پس حتما باید بر اساس اصول و قواعد ساخته شود. مراحل ساخت تابلو پلکسی در زیر کامل توضیح داده شده است:
1. ابتدا تابلوساز به صورت دوبعدی تابلو را بر روی کاغذ طراحی می کند.
2. سپس طراحی را بولد کرده که سبب خوانده شدن توسط دستگاه های برش می شود.
3. با استفاده از دستگاه های لیزر که تمامی حروف برجسته را برش می دهد.
4. در این مرحله که سخت ترین مرحله ساخت تابلو پلکسی به شما می آید باید با استفاده از چسب کلروفرم حروف تابلو را به هم بچسبانید(کلروفرم در اصل محلولی است که در بیهوشی انسان ها کاربرد دارد همچنین کلروفرم سبب بالا رفتن شدت دمای پلکسی که به نقطه جوش پلاستیکی معروف است نیز می شود.)
5. برای چسباندن لبه های پلکسی مقداری به آن گرما داده تا نرم شود
6. پلکسی را به دور حروف چرخانده تا شکل اولیه را به خود بگیرد.
7. انتهای لبه را به حروف مماس کرده تا با استفاده از مواد کلروفرم سبب چسبیدن پلکسی به یکدیگر شود.
در مورد استفاده از کلروفرم و ساخت تابلو پلکسی باید گفت که رعایت برخی نکات در این راستا خیلی مهم بوده و به عنوان نمونه نباید به ورقه های پلکسی بیش از اندازه گرما داد و یا این که به اندازه لازم از محلول کلروفرم برای چسباندن استفاده شود. چون در غیر این صورت ورقه های پلکسی سبب از دست دادن خاصیت اکرولیک خود شده و به طلقی شکننده تبدیل می شود.
هرچند که این نورد را تنها افرادی که تخصص لازم را در این زمینه دارند می توانند تشخیص دهند و توسط اشخاص معمولی به راحتی قابل تشخیص نیست. در صورت عدم شناسایی به مرور زمان سبب ایجاد ترک هایی بر روی حروف شده و همین امر سبب می شود که تابلوی شما در مدت زمان کوتاهی خراب شود. بعد از انجام ساخت این تابلوها را حتما به افرادی حرفه ای واگذار نمایید.

روش ساخت تابلو پلکسی

موارد استفاده از تابلو پلکسی گلاس

حال که تا اینجا دانستید که تابلو پلکسی چیست و همچنین با انواع آن و طریقه ساخت آن، آشنا شدید، مناسب است که موارد استفاده از این تابلو را نیز بدانید:
• از آن برای ساخت تابلو تبلیغاتی
• استفاده در باشگاه ها و سالن های ورزشی
• استفاده از آن در باجه های بانک ها
• استفاده از آن در زیباسازی و طراحی داخلی ساختمان ها
• استفاده از آن برای تابلو مغازه

پلکسی چیست

تا به اینجا متوجه شدید که تابلو پلکسی چیست، در ادامه در رابطه با پلکسی صحبت می کنیم. پلکسی ورق های خیلی پردکاربردی هستند که علاوه بر صنعت تابلوسازی در صنایع دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرند اما همچنان صنعت تابلوسازی را می توان به عنوان یک صنعت پیشرو در استفاده از این ورق های شفاف و زیبا دانست. یکی از پرکاربردترین ابزارهای مورد استفاده برای ساخت اشکال تابلو تبلیغاتی که بر پایه جروف پر رنگ پیاده سازی می شود مانند تابلو چلنیوم، تابلو ترموود، تابلو استیل، تابلو نئون پلاستیک، تابلو لایت باکس، تابلو وکیومف تابلو فلکسی و دیگر مورد ها، ورق پلکسی یا این که به عبارتی پلکسی گلاس می باشد که حروف بعد از پیاده سازی به وسیله دستگاه لیزر بر روی پلکسی بریده شده و به دور تا دور پلکسی چسبانده می شود و به طریق حروف پر رنگ مدنظر در میاید و یکی از پرکابردترین و مطرح ترین متریال های مورد نیاز در صنعت تابلوسازی است.

پلکسی چیست

خصوصیات تابلو پلکسی

پلکسی نوعی پلاستیک مانند شیشه است و از پلی کربنات و گونه پلیمر محسوب می شود. البته همچون شیشه آسیب پذیر نیست و از شفافیت بالایی برخوردار است. در اصل پلکسی نوعی پلی متیل متاکریلیت یا به اصطلاح متداول آکریلیک یا این که آکریلیک گلاس است و با مارک تجاری پلکسی گلاس در حوزه های متفاوت و کاربردهای بخش بزرگی به خصوص در صنعت تابلوسازی دارا است. متریال پلکسی گلاس در قبال وضعیت امروزی دو چندان مقاوم است و رطوبت کمتری را جذب می کند و نسبت به شیشه تداوم بیشتری دارا است و همچنین ضخامت کلی آن از یک تا 40 میلی متر متغییر است و برای حفاظت از ورق های پلکسی در قبال هر جور ضربه، خط و خش و گرد و غبار، این ورق ها را با یک برچسب مقوایی می پوشانند در زمان بر به آسانی می توانید طرح مدنظر را بر روی این برچسب ها پیاده سازی نمایید و آن گاه شروع به عملیات برش کنید.
از قابلیت و امکان های پلکسی نسبت به شیشه این است که شیشه دارنده شفافیت 90 درصد هست البته پلکسی از شفافیت 92 درصد شامل است و نسبت به شیشه نیز مقاوم است و همین وجه تمایز سبب ساز برتری ورق پلکسی نسبت به شیشه در کاربردهای مختلف می شود.