تابلو نئون چیست و کاربرد آن در تابلو سازی چیست

درباره اینکه تابلو نئون چیست باید بگوییم که تابلو نئون به صورت لوله هایی شیشه ای رنگ به قطر 10 تا 18 میلی متر و طول متفاوت، بین چند سانتی متر تا چند متر ساخته می شود. برای روشن کردن هر متر لوله نئون ولتاژی بین 3000 تا 5000 نیاز است که بستگی به قطر و طول نئون دارد. اگر تا به حال تابلو نئون به گوشتان خورده است اما نمی دانید که چه نوع تابلویی است در ادامه با ما همراه باشید تا به شما بگوییم که تابلو نئون چیست.  لوله های به کار رفته در تابلوسازی به ازای هر 7 متر، یک ترانس 10000 ولت به کار می رود. برای به وجود آوردن این ولتاژ از ترانس های افزاینده استفاده می کنیم. کابل به کار رفته شده در نئون باید کابل های خاص و عایق باشد که سبب ایجاد نویز نشود. تابلوهای نئون اکثر جنبه تبلیغاتی و تزئینی دارند و به دلیل طول عمر بالا در تابلوسازی خیلی مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین با ترکیب آلیاژ های متفاوت در شیشه، مانند پودر های مخصوص و شیشه های رنگی می توانیم خیلی از رنگ ها را تولید نماییم. در ادامه ی این مقاله با موضوع تابلو نئون چیست سعی کردیم تا بیشترین اطلاعات را در اختیار شما قرار دهیم . پس با تابلوساز تهران همراه شوید.

برای اطلاعات بیشتر از نحوه دریافت خدمات تابلوسازی با ما تماس بگیرید.

تابلو نئون چیست

حال که تا حدودی دانستید که تابلو نئون چیست ، مناسب است که اطلاعاتی را درباره نئون نیز کسب نمایید. نئون یک عنصر شیمیایی است که در طبیعت به صورت بی رنگ و بی بو وجود دارد. کلمه نئون ریشه یونانی دارد و به معنای تازه است. در صورتی که ولتاژ الکتریکی به گاز نئون وصل شود، رنگ قرمز رنگی از خود ساطع می کند. تابلو نئون در تابلوسازی به دلیل طول عمر بالا، بین 5 تا 7 سال کاربرد دارد و مصرف بالایی در تبلیغات نیز دارد.

تابلو نئون چیست

تابلو نئون پلاستیک چیست

تابلو نئون پلاستیک یکی از انواع تابلوهای تبلیغاتی است که در گذشته خیلی مورد استفاده بوده زیرا بسیاری نمی دانستند که تابلو نئون چیست . این تابلوها پیش از ورود تابلو چلنیوم در بازار موجود بوده است و در اصل سر آغازی برای طرح کردن سوال تابلو نئون چیست بوده است و در ادامه منجر به ساخت تابلو چلنیوم محسوب می شدند.

تابلو نئون پلاستیک چیست

تفاوت تابلو نئون پلاستیک و تابلو حروف برجسته پلکسی

نئون پلاستیک در قدیم خیلی کاربرد داشته است و رنگ آن نیز قرمز بوده است. ساخت این تابلو مانند تابلو حروف برجسته پلکسی است و تنها تفاوت این دو تابلو در نور پردازی آنها می باشد. برای نور پردازی این تابلو از گاز نئون استفاده می شد که نور خیلی زیادی داشت، در نتیجه مصرف برق خیلی بالایی نیز داشت و احتیاج به تعمیر و پر کردن گاز داشت.
امروزه با روی کار آمدم اس ام دی نور برای نور پردازی حروف برجسته پلاستیک چلنیوم و استیل و غیره از اس ام دی استفاده می شود.

تفاوت تابلو نئون پلاستیک و تابلو حروف برجسته پلکسی

نصب تابلو نئون

تا به اینجا دانستید که تابلو نئون چیست و همچنین با نئون آشنا شدید. در اینجا طریقه نصب تابلو نئون را برای شما بازگو می کنیم. تابلو نئون یک تابلو کاملا کلاسیک محسوب می شود و باید دقت داشت که زیبایی آن به سیم کشی آن است و مخفی کردن سیم کشی در این سبک خیلی به کار نمی رود. اما در صورت صلاح دید مشتری یک صفحه زیر کار برای نئون در نظر گرفته می شود و توسط پایه های فنری نئون به آن صفحه متصل شده و دو سیم یکی از سر نئون و یکی از انتها به الکترود و سپس به ترانس وصل می شود.
باید توجه داشت سیم های نصب شده به ترانس قطع نشود و از روی هم بگذرد. حداقل باید 5 سانتی متر با هم فاصله داشته باشد. در صورتی که این موارد رعایت نشود، عمر نئون به صورت قابل ملاحظه ای کم می شود. قابل ذکر است که تابلو نئون حتما توسط متخصص نصب شود، چرا که کار ظریف و حساسی است و باید توجه داشت در برخی موارد ممکن است یک تکه از کار بشکند.

نصب تابلو نئون

انواع تابلو نئون

انواع تابلو نئون عبارتند از:
• معمولی (نئون قرمز رنگ)
• شیشه رنگی
• شیشه پودری
• رنگ های نئون
طیف رنگ های گسترده ای موجود می باشد که می توان به رنگ های قرمز، سبز، آبی، زرد، نارنجی، بنفش، صورتی، نیلی، فیروزه ای و غیره اشاره کرد. تابلو نئون به چندین صورت ساخته می شود که در اینجا به چندین مورد از آنها اشاره می کنیم.

ساخت تابلو نئون

برای آگاهی کامل از اینکه تابلو نئون چیست، مناسب است که درباره ساخت تابلو نئون نیز اطلاعاتی را بدانید. اولین مرحله از ساخت تابلو نئون، مانند دیگر تابلوها، طراحی است. بعد از طراحی تابلو نئون، نوبت به پلات و نقشه نئون می رسد که توسط دستگاه کاترپلاتر گرفته می شود. لوله های نئون عموما دو متری و به صورت خط راست می باشند که توسط استادکار با استفاده از شعله به شکل و طرح مورد نظر می شود.
دقت داشته باشید برای اینکه بدانید روش ساخت تابلو نئون چیست باید بدانید که که ساخت نئون یک هنر خیلی سخت، زمان بر و طاقت فرسا است. چرا که با کوچک ترین اشتباه به دلیل شکننده بودن شیشه تمام زحمات به باد می رود. ساخت تابلو نئون، حداقل نیاز به ده سال مهارت می باشد و کار هر کسی نیست. پس از ساخت لوله نئون، نوبت به اتصال الکترود می رسد، بعد از نصب الکترود ها دو سر نئون به دستگاه ولتاژ بالا متصل می شود تا گاز داخل لوله کاملا بسوزد و به خلا تبدیل شود. بعد از آن به دستگاه گاز نئون وصل می شود و لوله نئون پر از گاز نئون و بسته می شود، سپس زیر دستگاه شارژ می رود تا کاملا شارژ شود.

ساخت تابلو نئون
در جواب به سوال اینکه انواع تابلو نئون چیست می توان گفت نوع متنی یا نوشته از خودش به دو بخش تک خط و دو خط تقسیم می شوند. همچنین تابلو نئون متنی می تواند لاتین یا فارسی باشد. حال اگر قصد سفارش تابلو برای تبلیغات مغازه تان را دارید، می توایند با آگاهی کامل تابلو مورد نظرتان را انتخاب نمایید